Aktuálny repertoár

DETI DOBY

AKO OBRAZ KRAJINY A NÁS

V 61. divadelnej sezóne (2023/2024)
Radošinské naivné divadlo uvedie
trpko-smiešnu komédiu

Stanislav Štepka

DETI DOBY

Intímne správy z nášho zázemia
(od roku 1950 po rok 2000)

Autor hry a textov piesní: Stanislav Štepka
Réžia: Ondrej Spišák
Hudba: Ľudovít Machovič, Ján Melkovič a Juraj Haško
Kostýmy: Katarína Hollá

Scéna: František Lipták
Dramaturgička: Darina Abrahámová
Producent : Ladislav Hubáček

K 60. výročiu vzniku Radošinského naivného divadla (25. decembra 2023)  zamýšľa dramatik Stanislav Štepka, autor a zakladateľ divadla, v hre Deti doby podať celistvý javiskovo-poetický obraz života v našej krajine, kde sa akoby náhodou od roku 1963 vyskytuje aj známe malé vidiecke divadlo. Na scéne sledujeme  javiskovo štylizované slovenské päťdesiatročné životné osudy dvoch odlišných rodín od roku 1950 po rok 2000: osirelú rodinu neskôr ľahkovážneho dobrodruha a zástancu podozrivých životných spôsobov a riešení Vlada Piovarčiho a jeho krásnej sestry Terezy, a životný, no zároveň aj divadelný a intímny príbeh vidiečana Laca, ktorý sa vo svojom amatérskom divadelnom i ľudskom spôsobe života usiluje okrem iného uveriť tomu, že „dobrý človek stále niekde žije“.

Priam v zrýchlenom filmovom strihu sledujeme na javisku od detských rokov až po rok 2000 pestré, no rozdielne dva životné a myšlienkové svety, ale aj prekvapivý vývoj, nečakané zvraty a názorové odlišnosti, zažijeme hľadanie i zrod lásky a trvalých vzťahov, spoznáme plastické a spletité rodinné príbehy našich dobových protagonistov. U Vlada Piovarčiho sledujeme jeho nekonvenčný až kontroverzný spôsob života, ktorý nemá ďaleko ku kriminálu, a u Laca zase umelecký svet, ktorý má od počiatku znaky budúceho naivného divadla. Obidvoch hlavných protagonistov život svojsky skúša, ale aj v mnohom pospája, aby svojím polstoročným kľukatým životným príbehom nepriamo podali správu o živote a divadle v našej krajine. Mnoho tém a situácií v hre má autentický pôdorys, čo by malo novej javiskovej správe RND dodať na autentickosti  a diváckej príťažlivosti.
Štepkova smutno-smiešna komédia Deti doby obsahuje všetky poznávacie znaky poetiky 60-ročného RND, ako sú človečina, humor, dialekt, piesne a hlavne silný humánny odkaz. Hru režíruje Ondrej Spišák, v inscenácii citujeme hudobné ukážky z tvorby dobových skladateľov RND (Ľudovít Machovič, Ján Melkovič a Juraj Haško, ktorý je zároveň aranžérom piesní), scénu navrhol František Lipták, kostýmy sú dielom Kataríny Hollej, dramaturgičkou je Darina Abrahámová a manažérom divadelného projektu je Ladislav Hubáček.

Premiéra bola 14. a 16. septembra 2023.

Účinkujú: Stanislav Štepka, Maruška Nedomová, Soňa Norisová alebo Andrea Martvoňová, Jana Labajová alebo Anna Dysko, Zuzana Norisová alebo Michaela Szöcsová, Mojmír Caban alebo Jozef Adamčík, Michal Spielmann alebo Adam Jančina,  Peter Ondrejička alebo Tomáš Turek, Juraj Haško alebo Martin Šenc, Vladimír Svítek a Ladislav Hubáček

MADONA S DIEŤAŤOM

Horká komédia o ľuďoch z domu vedľa diaľnice

Terajšia rodina Hrdličkovcov v novej Štepkovej trpkej komédii Madona s dieťaťom je tuším rodina ako každá druhá u nás: v jej živote je veľa pekného, ale aj takého, čo až také pekné nie je, slovom, je to normálna rodina, akoby jedna z mnohých. Hrdličkovci žijú v dome kúsok od diaľnice, takže zvuk áut k nim často dolieha. Manželia Hrdličkovci to ani navzájom neprežívajú ideálne, skôr naopak, no majú dve dospelé pekné dcéry a navyše vtipného, na prvý pohľad hluchého deda Karola, otca Kamila Hrdličku, ktorý si žije svoj život so psom a veselými spomienkami v neďalekej letnej kuchyni. Dedo Karol vedie dlhoročný a márny spor so župou, ktorá mu dlhuje peniaze za vyvlastnený pozemok pod diaľnicou, a krásne dcéry domáceho pána Kamila Hrdličku sú zase stredobodom mužského záujmu.
Počas rodinnej oslavy päťdesiatin Kamila Hrdličku dôjde k zvláštnej situácii: dcéry pána Hrdličku Pavla a Šarlota sa pred rodičmi nečakane zrieknu rodinného dedičstva iba z jediného dôvodu: obidve znenazdania túžia zdediť iba jedinú vec v dome – obraz, ktorý u Hrdličkovcov už roky visí na stene – Madona s dieťaťom od zakladateľa slovenskej výtvarnej moderny Mikuláša Galandu.
Madonu zrazu chcú vlastniť obidve neústupčivé dcéry, a tak spor už od prvej chvíle vyzerá na veľkú rodinnú pohromu. No autor chce, aby sme a s typickou poetickou optikou radošincov a s humorom sledovali vyhrotené charaktery a ľudské vzťahy a zároveň dôverne pozýva divákov s humorom a iróniou skúmať nielen pestré rodinné pomery a vzťahy, ale možno aj hľadať aké-také riešenie pri vzniknutej patovej situácii. To všetko, samozrejme, – ako sme u radošincov zvyknutí – za prítomnosti irónie, humoru a melodických piesní.

Účinkujú: Stanislav Štepka, Maruška Nedomová, Viktória Spišáková alebo Bronislava Kováčiková, Martina Slobodová alebo Jana Labajová, Mojmír Caban, Jozef Adamčík alebo René Štúr, Peter Ondrejička alebo Michal Spielmann a Ladislav Hubáček.

Réžiu novej inscenácie RND má Kamil Žiška, autorom hudby je Juraj Haško a premiéra bola 9. a 10. 12. 2022.
Madona s dieťaťom je ďalším javiskovým prísľubom divákom Radošinského naivného divadla na nekonvenčné, pôsobivé, no najmä smutno-smiešne zobrazenie našej súčasnosti.

SPEV KOHÚTA

Dedinská komédia s kriminálnou zápletkou


Komédiu napísal : Stanislav Štepka
Hudba : Juraj Haško
Texty piesní : Stanislav Štepka
Produkcia : Ladislav Hubáček
Réžia : Ondrej Spišák

Premiéra v Radošinskom naivnom divadle  6. a 7. novembra 2021

Sú takí, čo v meste túžia po idylickom živote v dedine (podobnú túžbu po meste majú aj mnohí dedinčania). Žiť v dedine, kde je dobrý vzduch, zdravé životné prostredie a írečité, dôverné medziľudské, naozaj susedské vzťahy. To si myslia aj mestskí Bečkovci, ktorí sa presťahujú do vysnívaného typického dedinského domu, kde spolu so susedmi  z rôznych aj protichodných spoločenských vrstiev chcú inak a nanovo žiť vidiecky idylický život.
Darí sa to dovtedy, kým zrazu nezačne nad ránom o štvrtej za vedľajším domom a dvorom výrazne  kikiríkať kohút, a takým hlasitým spevom, že nedá okolitým susedom spať. Zrazu je po idyle, nastupuje každodenná tvrdá realita. Treba si na svojráznych susedov a spev kohúta  zvykať.
Dramatik Stanislav Štepka túto všeobecne známu situáciu využíva na podrobné a aj neľútostné skúmanie rôznych ľudských postojov a charakterov. A práve v tom treba aj hľadať ťažisko trpkej komédie, v ktorej sa Štepka pozerá na dedinu a jej obyvateľov s jeho typickou radošinskou optikou humoru a nadhľadu. Jedni susedia vravia, že v dedine je to normálne, a treba to brať s rešpektom, keď nad ránom kikiríka kohút, iní si myslia opak, a tak sa po spoločnej debate rozhodnú hľadať rázne riešenie. Lenže – dá sa v takejto situácii, teda pri rannom speve kohúta, nájsť jednoznačné riešenie? Budeme múdrejší po vzhliadnutí Štepkovej komédie s piesňami a prekvapujúcimi príbehovými zvratmi v originálnej réžii Ondreja Spišáka a s hudbou Juraja Haška. Máme pocit, že je sa na čo tešiť.

Účinkujú: Stanislav Štepka, Maruška Nedomová, Andrea Martvoňová, Kristína Madarová alebo Michaela Szöcsová, Martina Slobodová alebo Jana Labajová, František Rehák, Mojmír Caban alebo René Štúr, Jozef Adamčík alebo Štefan Richtárech, Vladimír Svítek a Ladislav Hubáček.

 

Pán Strom


Autor hry a textov piesní: Stanislav Štepka
Réžia: Ondrej Spišák
Hudba: Juraj Haško
Kostýmy: Katarína Hollá
Scéna: František Lipták
Dramaturgička: Darina Abrahámová
Choreografia: Ladislav Cmorej

Producent: Ladislav Hubáček

„Príbeh o živej drevine“ – taký podtitul dal Stanislav Štepka nevšednému javiskovému dramatickému rozprávaniu o človeku a prírode v poetickej komédii Pán Strom. Totiž na scéne divákom farbisto porozpráva svoj životný a mimoriadne pútavý príbeh – inak na prvý pohľad mlčanlivý storočný strom – buk. Pútavo pohovorí o všetkom všednom aj nevšednom, veselom i smutnom, poetickom i tragickom, ale hlavne ľudskom, čo sa za tých predchádzajúcich sto rokov dialo na ňom, pod ním a s ním.
Rozhovorí sa nielen strom a ľudia naokolo (dedinská rodina, hasiči, poľovníci, samovrah, židovské dievča atď.), ale aj lastovičky, lykožrúty, jelene, ďatle, sova, líška, jazvec, sláviky, vlk, zajac atď.), slovom všetko nadmieru živé. A hádam každý, kto chce podať svoju správu o pestrom, mnohorakom, ale aj inteligentom a nevyspytateľnom živote v lese.
Zároveň s príťažlivým životným príbehom stromu a lesa nepriamo sledujeme aj storočné pestré udalosti ľudí a spoločnosti a  prichádzame či nepriamo dospejeme k poznaniu, že stromy, príroda, flóra a fauna tvoria humanitnú jednotu a žijú s ľuďmi v neoddeliteľnom spoločenstve, v ktorom sa musíme naučiť spolu žiť a navzájom sa rešpektovať.
Nevšedná, poetická hra Stanislava Štepku ponúka veľa nečakaných a prekvapujúcich humorných situácií a nepriamo aj smeruje k morálnemu apelu.
Premiéry boli 3. a 4. júna 2021.
Režisérom hry Pán Strom je Ondrej Spišák, autorom hudby je Juraj Haško, kostýmová výtvarníčka je Katarína Hollá, výtvarník scény je František Lipták.
Účinkujú: Stanislav Štepka, Maruška Nedomová, Viktória Valúchová alebo Petra Gavláková, Bronislava Kováčiková alebo Martina Slobodová, Mojmír Caban alebo Jozef Adamčík, Samuel Spišák alebo Peter Ondrejička, Vladimír Svítek a Ladislav Hubáček.

Mužské oddelenie

Autor hry a textov piesní: Stanislav Štepka
Réžia: Juraj Nvota
Hudba: Juraj Haško
Kostýmy: Katarína Hollá
Scéna: Peter Čanecký
Dramaturgička: Mirka Čibenková
Choreografia: Eva Burdová

Producent: Ladislav Hubáček

Správa z nemocnice o mužoch, ale aj ženách
alebo Trpká komédia o tom,
ako sa otvárajú telá a duše na mužskom oddelení

Jednou z najslávnejších komédií Stanislava Štepku vo viac než polstoročnej histórii Radošinského naivného divadla bol titul Ženské oddelenie (1987) – s legendárnou a nezabudnuteľnou herečkou Katarínou Kolníkovou v hlavnej úlohe. Súčasná trpká či clivá komédia Mužské oddelenie, ktorú pripravujeme na uvedenie v 57. sezóne 2019/2020, by chcela inak a po novom nepriamo nadviazať na veľký úspech spomínanej kultovej inscenácie.

V Mužskom oddelení autor s jeho typickým humorným pohľadom nám predstavuje pestré osudy skupiny pacientov v súčasnej nemocnici, tentoraz na mužskom oddelení. Budeme sledovať autentické a zemité životné príbehy ligového futbalistu, čudného a bodrého majstra opravára, bývalého hlavného čašníka a jeho ženy čašníčky, trpký príbeh vládneho ministra, ale aj doktorky a svojráznej sestričky na mužskom oddelení v štátnej nemocnici. Pestro popretkávané osudy s trpkými, ale aj – keďže sme v RND – hlavne humornými situáciami a príbehmi, ktoré však nakoniec viac podávajú správu o ubolených dušiach ako telách.

V inscenácii Mužské oddelenie diváci iste spoznajú všetky typické poznávacie znaky autora a poetiky Radošinského naivného divadla, známe herecké tváre (Maruška Nedomová, Stanislav Štepka atď.), ale hlavne typický humor, vôňu človečiny a poetické piesne, tentoraz v interpretácii tzv. javiskových nemocničných Červených nosov.

Komédiu Mužské oddelenie súbor RND pripravujeme s režisérom Jurajom Nvotom, hudobným skladateľom Jurajom Haškom a dramaturgičkou Mirkou Čibenkovou; premiéry boli v dňoch 22. a 23. november 2019 na scéne RND.
Účinkujú: Stanislav Štepka, Maruška Nedomová, Andrea Martvoňová, Kristína Madarová, Mojmír Caban, Kamil Mikulčík alebo Štefan Richtárech, Samuel Spišák alebo Ondrej Hraška, Marcela Cmorejová alebo Ana Vyparinová Krsmanovič, Ladislav Hubáček a Vladimír Svítek.


ČO SA SNÍVA TRPASLÍKOM

Autor hry a textov piesní: Stanislav Štepka
Réžia: Ondrej Spišák
Hudba: Juraj Haško
Kostýmy: Katarína Hollá
Scéna: František Lipták
Dramaturgička: Darina Abrahámová
Choreografia: Eva Burdová

Producent: Ladislav Hubáček

Správa o výskyte trpaslíkov

Na pozadí búrlivých, nevyjasnených rodinných vzťahov neúspešného operného speváka, jeho bývalej milenky, večne nespokojnej manželky učiteľky a jej novej zanietenej priateľky nám autor trpkej komédie Čo snívajú trpaslíci Stanislav Štepka ponúka zaujímavú a iste aj vtipnú dramatickú konfrontáciu: možnosť nahliadnuť nielen do dusného, utápajúceho sa manželského vzťahu, ale zároveň hlavne nám prostredníctvom snaživého speváka dáva nazrieť do zákulisia kšeftárskej agentúry vyrábajúcej a sprostredkujúcej tzv. ľudové zábavné umenie pre nenáročné vrstvy. Nazrieme spolu do procesu vzniku, fungovania, ale najmä masovej či verejnej televíznej prezentácie nevkusu a gýču, čo sa miestami vydáva za zábavnú tvorbu. Totiž našim podnikateľským umeleckým „trpaslíkom“ sa nesníva o tom, aby umelecky vyrástli, ale ide im o jediné: aby sa všetci naokolo znížili na ich úroveň… Umeleckým protikladom – iste aj ľudsky veľmi vtipným protipólom názorom a tvorbe bývalého operného speváka – je jeho stále aktívny otec, dôchodca, bývalý dramaturg vo verejnoprávnej televízii, ale aj záhadná starenka Danková, ktorá z dávnej minulosti prináša pre nás zaujímavý, poetický odkaz. Trpkú komédiu Stanislava Štepku či „správu o výskyte trpaslíkov“ u nás pod názvom Čo snívajú trpaslíci pripravuje (v dramaturgii Dariny Abrahámovej) režisér Ondrej Spišák, autorom hudby je skladateľ Juraj Haško, výtvarník scény František Lipták, kostýmová výtvarníčka Katarína Hollá, autorka choreografií Eva Burdová a produkčný Ladislav Hubáček. V inscenácii účinkuje skoro celý súčasný súbor RND. Premiéry sa uskutočnili 12. a 13. decembra 2018.

Účinkujú: Stanislav Štepka, Maruška Nedomová, Zuzana Norisová alebo Andrea Martvoňová, Simona Miháliková, Mojmír Caban, Michal Kubovčík alebo René Štúr, Samuel Spišák alebo Ondrej Hraška, Marcela Cmorejová alebo Martin Šenc, Ladislav Hubáček a Vladimír Svítek.

 

Malý veľký muž

Autor hry a textov piesní: Stanislav Štepka
Réžia: Ondrej Spišák
Hudba: Juraj Haško
Hudobná úprava: Stanislav Palúch
Scéna: František Lipták
Kostýmy: Katarína Hollá
Choreografia: Ladislav Cmorej

Muzikálový príbeh
zo života Milana Rastislava Štefánika
Malý veľký muž – spot

Na motívy pôsobivých životných príbehov, ale aj svojej hry Generál (2004) napísal Stanislav Štepka novú verziu javiskovej inscenácie o životnom osude veľkej, ak nie kľúčovej osobnosti novodobej slovenskej histórie Milanovi Rastislavovi Štefánikovi pod názvom Malý veľký muž. Autor v hre sleduje život kľúčovej osobnosti Československa od jeho narodenia v Košariskách koncom 19. storočia až po jeho mýtickú smrť v roku 1919. Predstavíme jeho rodinné a vidiecke prostredie, pobudneme s ním na štúdiách v Prahe, začneme spoznávať jeho vedeckú a hvezdársku prácu v Paríži i na Mont Blancu, jeho dotyky s vedou i so ženami, veľkú Štefánikovu túžbu lietať, objavovať, cestovať, ale hlavne snívať o slobodnej vlasti. Predstavíme jeho vedecké i nevídané vojenské aktivity počas prvej svetovej vojny, ktoré mu nakoniec priniesli mimoriadne významnú hodnosť francúzskeho generála. Aj prostredníctvom kontaktového javiskového rozprávania Štefánikovej životnej lásky GiulianyBenzoniovejukážeme divákom Štefánika ako človeka, ktorému nič ľudské nie je cudzie, ktorého prenasledujú veľké vízie, ale aj choroby a nevídaná túžba po poznaní, spoznáme človeka noblesy a šarmu a večne zaľúbeného rojka. Tento veľký príbeh o hľadaní hviezd a nenaplnenej lásky, plný vizionárskych snov a ľudských dotykov uvádza Radošinské naivné divadlo v tvorivej spolupráci s tanečníkmi a hudobníkmi Slovenského ľudového umeleckého kolektívu v choreografii Ladislava Cmoreja. Radošinské naivné divadlo v tomto projekte zastupujú okrem autora hry a textov piesní Stanislava Štepku, autor hudby Juraj Haško, hudobné aranžmány Stanislav Palúch, scénograf František Lipták, kostýmová výtvarníčka Katarína Hollá, producent Ladislav Hubáček a režisér Ondrej Spišák.

Hrajú: Ondrej Hraška, Stanislav Štepka, Maruška Nedomová, Simona Miháliková, Mária Knoppová, Mojmír Caban, Jozef Adamčík,  Csongor Kassai alebo Samuel Spišák,  Vladimír Svítek a členovia SĽUK-u.

Premiéra: 2. júna 2018 na bratislavskej scéne RND.

Besame mucho

alebo

Čo sa skrýva v kufri (a v nás)


Autor hry a textov piesní: Stanislav Štepka
Réžia: Ondrej Spišák
Hudba: Juraj Haško
Scéna: František Lipták
Kostýmy: Katarína Hollá
Choreografka: Eva Burdová
Producent: Ladislav Hubáček
Dramaturgička Darina Abrahámová

Ulica kdesi pred hlavnou stanicou, pred stanicou zvláštni náhodní chodci súčasníci, zabudnutý drahý kufor na chodníku, vedľa kufra bezdomovec, kedysi populárny hudobník a spevák Koki a legendárna sentimentálna latinskoamerická pieseň Besame mucho v jeho interpretácii sú ústrednými témami  najnovšej trpkej komédie Stanislava Štepku s rovnomenným názvom v Radošinskom naivnom divadle. Dramatik Štepka v novej hre s exotickým názvom Besame mucho pôsobivo a, samozrejme, vtipne rozohráva zaujímavé, pestré osudy a spletité príbehy ľudí z najsúčasnejšej súčasnosti neďaleko anonymnej slovenskej stanice. Chodci, čo náhodne prechádzajú okolo odloženého tajomného kufra, zároveň nepriamo prichádzajú k hudobníkovi a spevákovi bezdomovcovi Kokimu so svojimi trpko-smiešnymi životnými príbehmi. Vedľa bývalého rockera a jeho náhodne pozbieranej pouličnej kapely, čo okrem rockových piesní dokáže zaujať aj známym šlágrom Besame mucho, sa znenazdania ocitne drahý kufor, čo začne veľmi iritovať náhodných chodcov, funkcionárov, ale aj zlodejov, policajtov, takých aj onakých občanov. Všetci sú zvedaví nielen na bezdomovca Kokiho, ale najmä na pôvod a hlavne obsah kufra – a my sa zase cez ich reakcie nepriamo dozvedáme o ich ľudskom pôvode a obsahu. Iste napokon nejde o obsah kufra, ale o ten obsah v nás…Inscenáciu Besame mucho, Štepkovu absurdnú komédiu s piesňami Juraja Haška, pripravuje skúsený realizačný tím, čo jednoznačne sľubuje divákom RND nevšedný divadelný zážitok: režisér Ondrej Spišák, dramaturgička Darina Abrahámová, scénograf František Lipták, kostýmová výtvarníčka Katarína Hollá, choreografka Eva Burdová a producent Ladislav Hubáček. Premiéra sa uskutoční v novembri 2017 v Radošinskom naivnom divadle.

Hrajú: Stanislav Štepka, Maruška Nedomová, Simona Miháliková, Natália Puklušová alebo Marta Maťová, Andrea Martvoňová alebo Michaela Szöcsová, Kamil Mikulčík alebo René Štúr,Jozef Adamčík alebo Samuel Spišák, Ladislav Hubáček a Vladimír Svítek

 

Radošinské naivné divadlo  a  Slovenský ľudový umelecký kolektív
Stanislav Štepka
Jááánošííík po tristo rokoch
alebo
Ako legendu uchopili do svojich rúk
RND a SĽUK

Správa o hrdinovi alebo Hra na hrdinu
v interpretácii Radošinského naivného divadla
a Slovenského ľudového umeleckého kolektívu

Autor hry a textov piesní: Stanislav Štepka
Réžia: Juraj Nvota
Hudba: Ľubica Čekovská, Stanislav Palúch
Scéna a kostýmy: Peter Čanecký
Legendárna hra na slovenskú legendárnu tému Jááánošííík po tristo rokoch Stanislava Štepku a Radošinského naivného divadla, ktorá je v repertoári od premiéry v roku 1970 a onedlho zažije výnimočnú tisícu reprízu, ožije v decembri 2015 na javisku v novej a nevídanej scénickej podobe. Okrem známych a zľudovených literárnych textov, aktuálnych glos a známych interpretov RND najnovšie prichádzajú v ozvláštňujúcej podobe a v novej dramaturgii do kultovej inscenácie, ktorá sa už medzičasom stala maturitnou otázkou, skvelí tanečníci, hudobníci a speváci SĽUK-u, aby spolu s radošincami a režisérom Jurajom Nvotom vytvorili výnimočný humorno-divadelný a aj tanečno-spevácky tvorivý kabaretný a hudobno-tanečný večer na spoločnú a známu jánošíkovskú tému. Poetika RND dostáva od SĽUK-u nový tvorivý impulz a spolu s hercami, spevákmi, hudobníkmi a tanečníkmi obdivoch umeleckých telies chcú prostredníctvom klasického titulu RND ponúknuť divákom nový, pôsobivý a originálny divadelný večer plný humoru, spevu a tanca.

Spoločné predstavenia RND a SĽUK-u sa uskutočnia 8. a 14. decembra 2015 o 19:00 hod. v RND na Záhradníckej 95 v Bratislave.

Plán predstavení———- Fotogaléria———- Video———- Napísali o hre