Knihy,CD,DVD

Knihy
Stanislav Štepka: Vhadzovanie do hry
Vhadzovanie do hry

Krátka novela, rozprávanie o zlatých časoch dedinského futbalu, keď sa chlapi naháňali po ihrisku za loptou, a nie za peniazmi. Mystifikačný príbeh opierajúci sa o chlapčenské autorove zážitky, napísaný hravo, vtipne, groteskne rozvíjajúci obrazný jazyk futbalu do epických situácií.

Autorov text dopĺňajú ilustrácie Svetozára Mydlu rezonujúce so štepkovskou poetikou.

80 strán, vydavateľstvo IKAR 2010

Stanislav Štepka: Kronika komika 5
Kronika komika 5

7 hier z prvého desaťročia tohto tisícročia, ale aj záznamy, recenzie, fotografie a podobný dokladový materiál
Radošinské naivné divadlo očami kronikára

246 strán, pevná väzba, vydavateľstvo IKAR, 2012

 

Stanislav Štepka: Kronika komika 4
Kronika komika 4

11 ďalších hier a množstvo postrehov, poznámok a fotografií z deväťdesiatych rokov dvadsiateho storočia v Radošinskom naivnom divadle

327 strán, pevná väzba, vydavateľstvo IKAR, 2006

 

Stanislav Štepka: Kronika komika 3
Kronika komika 3

Tretí zväzok úspešnej série Kronika komika predstavuje ďalších desať rokov, desať hier a desiatky fotografií z osemdesiatych rokov minulého storočia (1980-1989) v Radošinskom naivnom divadle. Nájdete tu hry: Kúpeľná sezóna, Svadba, Čierna ovca, Nevesta predaná Kubovi, Pavilón B, O čo ide, Nebo, peklo, raj, Ženské oddelenie, Loď Svet, Vygumuj a napíš.

240 strán, pevná väzba, vydavateľstvo IKAR, 2005

Stanislav Štepka: Kronika komika 2
Kronika komika 2

Po prvých piatich hrách (Nemé tváre alebo Zver sa píše s veľkým Z, Pitva, Z duba padol, oddýchol si, Pŕŕŕ a Jááánošííík), ktoré obsahovala kniha Kronika komika 1, predstavujeme päť ďalších hier Radošinského naivného divadla (Človečina, Alžbeta Hrozná, Hrob lásky, Rozprávka o tom, ako žijeme dodnes, ak sme nepomreli, Slovenské tango) a navyše zopár slov o hrách a ľuďoch okolo.

96 strán, pevná väzba, vydavateľstvo IKAR 2005

Stanislav Štepka: Kronika komika 1
Kronika komika 1

História či príbeh talentovaných, tvrdohlavých ľudí, ktorí štyri desaťročia presviedčajú divákov o svojej malej naivnej divadelnej pravde. Príbeh ľudí, ktorí dlhé roky museli obhajovať svoju tvorbu a existenciu pred schvaľovacími komisiami v bývalom režime. Roky strávené v internátoch a kluboch boli odmenené nadšenými divákmi, ktorí si ich predstavenia tajne nahrávali na magnetofóny, písali povzbudivé listy, alebo dokonca, na prvých zájazdoch nosili kufre…
Divadlo asi nemôže zmeniť svet, ale môže vytvoriť priestor pre vlastné uvažovanie, podnietiť fantáziu, či inak v človeku niečo pohnúť.

200 strán, pevná väzba, vydavateľstvo IKAR 2003


Stanislav Štepka: Lastovičie rozprávky
Lastovičie rozprávky

Jedného jarného dňa, alebo že by to bolo v noci? To už dnes presne nikto nevie, v hniezde na Školskej ulici 428 vyliahli sa mamičke lastovičke dve utešené lastovičatká – Darinka a Romanko. Mamička sa o detičky príkladne starala a ako sa hovorí, ofukovala im každé pierko. Ale najúžasnejšie bolo, keď ich naučila lietať. Vtedy sa lastovičím detičkám otvoril svet. Mohli si slobodne lietať, všeličo vidieť z vtáčej perspektívy, ba mohli zaletieť na návštevu aj k deťom svojich domácich – Ninke a Filipkovi. A to dá rozum, že sa hneď skamarátili. A čo v to leto spoločne pozažívali? Bolo toho veru dosť. Preto sa, milé deti, pohodlne usaďte a knižku si pekne po poriadku prečítajte, váš veľký kamarát ujo Stanislav Štepka to do nej všetko napísal a maliar ujo Svetozár Mydlo aj nakreslil.

48 strán, pevná väzba, vydavateľstvo IKAR 2008

Stanislav Štepka: Desatoro (a zopár navyše)
Desatoro

„Môj útly súbor záznamov zo stretnutí s ľuďmi, s ktorými sa mi tu tuším dobre žije. Ak vám pri čítaní bude tak, ako bolo mne pri pozeraní, počúvaní a písaní, verte, budem rád“ – tvrdí autor Stanislav Štepka. O tomto vlastne je už roky Radošinské naivné divadlo.

120 strán, brožovaná väzba, vydavateľstvo IKAR 2006

Stanislav Štepka: .. a já Katarína Kolníková
A já, Katarína Kolníková

Zaujímavé rozprávanie Stanislava Štepku s Katarínou Kolníkovou, o Kataríne Kolníkovej, doplnené o spomienkové fotografie z jej súkromia i divadla. “Ak sa raz budú písať dejiny slovenského divadla, na malú chvíľu ma zavolajte, aby som vám povedal pár slov o ozajstnej slovenskej divadelnej profesionálke z Radošiny, ktorá ma spolu s mojím divadlom učí, čo je to prístup k divákovi a divadlu, ale aj čo je to prirodzený talent a nevídaná pasia oznámiť za seba a zo seba to, čo v ten večer bude prítomný ľud nielen tešiť, ale i zaujímať.”

176 strán, pevná väzba, vydavateľstvo IKAR 2001

CD a DVD

Jááánošííík po tristo rokoch (DVD)
dvdj300

Pri príležitosti tisícej reprízy Jááánošíííka sme vydali na DVD záznam legendárneho predstavenia kabaretnej hry Stanislava Štepku (s hudbou Ľubice Čekovskej a Slovenského ľudového umeleckého kolektívu a v réžii Juraja Nvotu) Jááánošííík po tristo rokoch. Účinkujú členovia RND a SĽUK-u. Súčasťou DVD je aj dokumentárno-hraný film Juraja Štepku Tisíckrát Jááánošííík a textový prehľad zaujímavostí o troch scénických uvedeniach najznámejšieho titulu RND.

Len tak prišli (DVD)
ltp

Jedným z najatraktívnejších titulov posledného obdobia Radošinského naivného divadla – so silným umeleckým a spoločenským ohlasom – bola satirická komédia Stanislava Štepku Len tak prišli, ktorú sme v našom divadle premiérovali 28. októbra 2011 v réžii Ondreja Spišáka (s podtitulom Horská komédia alebo správa o tom, ako dedičia konali).

Generál (DVD)
general

Záznam z divadelného predstavenia z 31.5.2008, z poslednej hry RND, ku ktorej skomponoval hudbu legendárny Ján Melkovič.
Jeho pamiatke je venovaný aj bonusový dokument z cyklu Radosť zo života Hra s pesničkami, (skoro až muzikál) o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi – mužovi nevšedných činov, ale aj o človeku, ktorému nič ľudské nebolo cudzie.

Niekto to rád slovenské
niekto

Pesničky z predstavenia Niekto to rád slovenské, ktoré malo premiéru v novembri 2008.
Štýlovú hudbu zo začiatku minulého storočia skomponovala Ľubica Čekovská, hudobné podklady k nim nahrali členovia Bratislava Hot Serenaders.

01. Amerika dobrá mama…
02. New York…
03. Svet má rád ľahké otázky…
04. My sme tri dievčatká…
05. Sloboda je pierko…
06. Zaves si ma na krk…
07. Boh sa díva…
08. Fialky na hrobe…
09. Kým hore sa iba dýcha…
10. Počuje ma niekto…
11. Šou už na nás zíza…
12. Socha…
13. Svet sa mení…
14. Počuje ma niekto(2)…

Človečina (CD + kniha)
clovecina-cd

Exkluzívne vydanie legendárnej LP platne. Kniha v tvrdej väzbe (v rozmere klasického CD obalu) obsahuje doslovný prepis LP, archívne fotografie a edičné poznámky.
Rozsah: 32 strán
CD je vložené v papierovej pošetke, ktoré je súčasťou väzby a je reprintom pôvodného vinylového obalu prepis zvukového záznamu verejnej nahrávky legendárnej hry Stanislava Štepku z 30.9.1982 a 28.10.1982 v bratislavských vysokoškolských kluboch v Mlynskej doline a Mladej garde

01. NOVÝ ROK
02. Chyť ma
03. Láv story
04. VEĽKÁ NOC
05. Buchta
06. JESEŇ
07. Rodinné foto
08. VIANOCE
09. V slzavom údolí

Jááánošííík (CD + kniha)
janosik-cd

Exkluzívne vydanie legendárnej LP platne. Kniha v tvrdej väzbe (v rozmere klasického CD obalu) obsahuje doslovný prepis LP, archívne fotografie a edičné poznámky.
Rozsah: 32 strán
CD je vložené v papierovej pošetke, ktoré je súčasťou väzby a je reprintom pôvodného vinylového obalu prepis zvukového záznamu verejnej nahrávky legendárnej hry Stanislava Štepku z 30.9.1982 a 28.10.1982 v bratislavských vysokoškolských kluboch v Mlynskej doline a Mladej garde

01. Zrodenie legendy
02. Zlatým povojníčkom bola povíjala
03. Hyd-paráda (pieseň)
04. Keby slnko znalo
05. Ale choď (pieseň)
06. No príde i prísť musí
07. Kukurukuku… (pieseň)
08. Smrť Jánošíkova
09. Malá čiastka zeme
10. Tečte, slzy, prúdmi tečte
11. Anjel (pieseň)
12. Kohos’ Jánošík na paloš načiara
13. Koniec legendy

Otcovské znamienka (CD)
znamienka

Kabaretná koláž Otcovské znamienka alebo zopár naivných hriechov z rukodielne RND. Hudbu zložil Ján Melkovič, text piesní Stanislav Štepka

Hra o láske (DVD)
hra-olaske

Správa o tom, bez čoho sa dá byť, ale bez čoho sa nedá žiť.

…a já, Katarína Kolníková ( Filmový portrét )


To najlepšie (1969-1995)  #1 (2CD)
tn1
CD1 PŔŔŔ (1969) Skrátená verzia upravenej kabaretnej hry
CD2 ALŽBETA HROZNÁ alebo Krw story (1975)
Skrátená verzia upravenej kabaretnej hry
To najlepšie (1969-1995) #2 (2CD)
tn2
CD1 SLOVENSKÉ TANGO (1979) Skrátená verzia hry
CD2 SVADBA (1982) Skrátená verzia hry

To najlepšie (1969-1995) #3 (2CD)
tn3
CD1 ČIERNA OVCA(1983) Skrátená verzia upravenej komédie
CD2 ŽENSKÉ ODDELENIE(1987) Skrátená verzia hry

Nevesta PREDANÁ Kubovi (2CD)
np1
Federálny insitný muzikálik v podaní divadla SEMAFOR a RND
(s láskavým dovolením a odpustením pánov Smetanu a Hollého)
Autori : Jiří Suchý & Stanislav Štepka

JÁÁÁNOŠÍÍÍK – ČLOVEČINA (2CD)
100_1
JÁÁÁNOŠÍÍÍK – správa o hrdinovi alebo hra na hrdinu
ČLOVEČINA – správa o domácnosti alebo hra na domáce zvieratá
Sto základných albumov a interpretov ( OPUS )

Kronika komika   (DVD)
kk2003_1
Pokus o portrét autora a divadla
TATA
Správa o chorom otcovi a troch zdravých dcérach
Ježiško zvoní, otvorte
Vianočné návštevy v paneláku

Víno vinovaté (DVD)
vino

Film o komickej nadsázke sleduje cestu “dodávateľov kráľovského vína z Radošiny na anglický dvor”.

Námet a scenár: Stanislav Štepka
Réžia: Vladimír Balco

Hrajú: Ľudovít Močko, Jozef Vičan, Jozef Ejem, Ján Čižmár, Ferdinand Kopsa, Mária Drozdová, Miroslav Ivičič, Katarína Kolníková, Milan Markovič, Darina Porubjaková, Miroslav Siget, Pavel Schwarz, Pavol Šago, Stanislav Štepka, Jozef Bartovič, Jozef Skala, Július Sico, Ivan Spišiak, Ladislav Števček, Emil Fajnor, Milan Ondruška, Jozef Kusalík, Peter Leščák, Ernest Krška, Michal Vandra, Gabriela Krajčírová, Oľga Stručková, František Vlasák, kaskad. skup. Jána Hrabinu, P.Kozinka

Hudba:
F. Couperin – Nežná Aneta, 3´00´´
M. Dubovský – Zhŕňajova nevesta, 11´30´´
R. Oláh – Terchovská, 3´44´´
P. J. Vejvanovský – Serenáda, 1´00´´

Bonus 1
DEDINSKÝ SEN
Pôvodný záznam © ČST BA, 1984

Námet a scenár: Stanislav Štepka
Réžia: Fero Fenič

Účinkujú: Katarína Kolníková, Miroslav Siget, Mária Mišenčíková, Stanislav Štepka, Ľudovít Močko, Darina Porubjaková, Pavel Schwarz, Stanislava Štepková, Antónia Sigetová, Martin Šulík, Peter Šimun, Ján Jakubec, Vladimír Jánoš, Pavol Klasovitý, Pavol Švančara
Hudba Ján Melkovič

Bonus2
MOJICH SEDEM DIVOV
Pôvodný záznam © STV BA, 1992

Scenár: Stanislav Štepka
Réžia: Tomáš Pašteka
Účinkujú: Milan Lasica, Stanislav Štepka

Réžia: Stanislav Štepka
Hrajú: Stanislav Štepka, Katarína Kolníková, Milan Markovič, Olga Májovská, Iveta Miffeková, Miroslav Siget, Hubert Siget

Človečina – absurdná tragifraška Stanislava Štepku, jeden z kľúčových titulov RND, ktorú v autorovej réžii a v hlavnej úlohe s Katarínou Kolníkovou divadlo premiérovalo v Radošinskom naivnom divadle 14. novembra 1971. Príbeh o tom, ako sa zvlčilá rodina usiluje všetkými možnými, ale najmä nemožnými prostriedkami zbaviť starej matere, patrí už skoro štyri desaťročia do klasiky modernej slovenskej drámy.

01. ČLOVEČINA – Správa o domácnosti alebo Hra na domáce zvieratá
02. Príhovor Stanislava Štepku
03. O čom je život podľa Kataríny Kolníkovej

BONUS:
04. ZOPÁR SLOV Stanislava Štepku o ČLOVEČINE
05. Spomienky z knihy Stanislava Štepku „ … a já, Katarína Kolníková“, Ikar 2001
06. O čom je život podľa Kataríny Kolníkovej
07. Napísali o Človečine
08. Fotogaléria z archívu RND a Ivana Bogdana

3 x RND Jááánošííík, Človečina, Raňajky v tráve (DVD)
3xrnd

Televízne adaptácie kultových hier Jááánošííík a Človečina a poetický film Raňajky v tráve.

01. Jááánošííík 41:25
02. Človečina 47:43
03. Raňajky v tráve 9:05
Bonusy:
04. Príbeh o Jááánošíííkovi
05. Príbeh o Človečine
06. Príbeh o Raňajkách v tráve
07. Fotogaléria k Jááánošíííkovi
08. Fotogaléria k Človečine
09. Stanislav Štepka: Neucelené poznámky do môjho životopisu
10. Stanislav Štepka: faktografia
11. Zoznam hier RND
12. Ohlasy z tlače

89 w=126 h=169