Pripravujeme

Pár slov
o pripravovanom 65. titule Stanislava Štepku
a Radošinského naivného divadla

 

Mužské oddelenie

Správa z nemocnice o mužoch, ale aj ženách
alebo Trpká komédia o tom,
ako sa otvárajú telá a duše na mužskom oddelení

Jednou z najslávnejších komédií Stanislava Štepku vo viac než  polstoročnej histórii Radošinského naivného divadla bol titul Ženské oddelenie (1987) – s legendárnou a nezabudnuteľnou herečkou Katarínou Kolníkovou v hlavnej úlohe. Súčasná trpká či clivá komédia Mužské oddelenie, ktorú pripravujeme na uvedenie v 57. sezóne 2019/2020, by chcela inak a po novom nepriamo nadviazať na veľký úspech spomínanej kultovej inscenácie.

Mužskom oddelení autor s jeho typickým humorným pohľadom nám predstavuje  pestré osudy skupiny pacientov v súčasnej nemocnici, tentoraz na mužskom oddelení. Budeme sledovať autentické a zemité životné príbehy ligového futbalistu, čudného a bodrého majstra opravára, bývalého hlavného čašníka a jeho ženy čašníčky, trpký príbeh vládneho ministra, ale aj doktorky a svojráznej sestričky na mužskom oddelení v štátnej nemocnici. Pestro popretkávané osudy s trpkými, ale aj – keďže sme v RND – hlavne humornými situáciami a príbehmi, ktoré však nakoniec viac podávajú správu o ubolených dušiach ako telách.

V inscenácii Mužské oddelenie diváci iste spoznajú všetky typické poznávacie znaky autora a poetiky Radošinského naivného divadla, známe herecké tváre (Maruška Nedomová, Stanislav Štepka atď.), ale hlavne typický humor, vôňu človečiny a poetické piesne, tentoraz  v interpretácii tzv. javiskových  nemocničných Červených nosov.

Komédiu Mužské oddelenie súbor RND pripravujeme s režisérom Jurajom Nvotom, hudobným skladateľom Jurajom Haškom a dramaturgičkou Mirkou Čibenkovou; premiéry sú naplánované na 22. a 23. november 2019 na scéne RND.
Andrea Martvoňová  (doktorka Slobodová) a Samuel Spišák (futbalista Hagara) v komédii RND Mužské oddelenie. Foto: Ctibor Bachratý


V Adamovom rúchu

Nová pôvodná téma (a isto v mnohom aj dosť prekvapujúca) v pripravovanej pôvodnej komornej komédii Stanislava Štepku V Adamovom rúchu je vlastne štylizovanou literárnou sondou či svojským pokusom o dramatickú a humornú sebareflexiu autora a jeho polstoročnej divadelnej tvorby.

Počas veľkého knižného rozhovoru navštívi dramatika nástojčivá, extravagantná novinárka, ktorá ho nešetrí otázkami na telo o podstate a súvislostiach tvorby, ale aj z jeho súkromného života. Tým kruto spovedaným, ak nie aj vyzliekaným dramatikom na scéne, ktorý má v tejto clivej komédii meno Adam, je veľmi pravdepodobne sám autor známeho divadla.

Novinárka Kristína pred divákmi ironickými, humornými a prezviedavými otázkami a pohľadmi na divadlo vlastne núti autora, aby sa doslova pred divákmi obnažil a na scéne konfrontoval so súborom RND svoju polstoročnú tvorbu so skutočnosťou a pravdou. A tak sa nečakanými a prekvapujúcimi textovými a inscenačnými prostriedkami autor so svojím súčasným súborom predstavuje divákom v novej, nečakanej scénickej a hudobnej podobe a my sa dozvieme veľa nového a prekvapivého z pestrej minulosti autora a divadla.

Samozrejme, aj táto Štepkova hra či clivá komédia obsahuje všetky typické znaky poetiky Radošinského naivného divadla: autentické a vtipné ľudské humorné príbehy, ale aj lyrické piesne, ktorých autorom je hudobný skladateľ Juraj Haško. Dramaturgičkou hry V Adamovom rúchu je Mirka Čibenková, réžiu má osvedčený režisér RND Juraj Nvota a premiéra je naplánovaná na jún 2020.

 

Pán Strom

„Príbeh o živej drevine“ – taký podtitul dal Stanislav Štepka nevšednému javiskovému dramatickému rozprávaniu o človeku a prírode v poetickej komédii Pán Strom. Totiž na scéne divákom farbisto porozpráva svoj životný a mimoriadne pútavý príbeh – inak na prvý pohľad mlčanlivý storočný strom – buk. Pútavo pohovorí o všetkom všednom aj nevšednom, veselom i smutnom, poetickom i tragickom, ale hlavne ľudskom, čo sa za tých predchádzajúcich sto rokov dialo na ňom, pod ním a s ním.

Rozhovorí sa nielen strom a ľudia naokolo (dedinská rodina, hasiči, poľovníci, samovrah, židovské dievča atď.), ale aj lastovičky, lykožrúty, jelene, ďatle, sova, líška, jazvec, sláviky, vlk, zajac atď.), slovom všetko nadmieru živé. A hádam každý, kto chce podať svoju správu o pestrom, mnohorakom, ale aj inteligentom a nevyspytateľnom živote v lese.

Zároveň s príťažlivým životným príbehom stromu a lesa nepriamo sledujeme aj storočné pestré udalosti ľudí a spoločnosti a  prichádzame či nepriamo dospejeme k poznaniu, že stromy, príroda, flóra a fauna tvoria humanitnú jednotu a žijú s ľuďmi v neoddeliteľnom spoločenstve, v ktorom sa musíme naučiť spolu žiť a navzájom sa rešpektovať.

Nevšedná, poetická hra Stanislava Štepku ponúka veľa nečakaných a prekvapujúcich humorných situácií a nepriamo aj smeruje k morálnemu apelu. Inscenácia má naplánovanú premiéru v Radošinskom naivnom divadle k 100. výročiu profesionálneho divadla na Slovensku a k 100. výročiu vzniku ochotníckeho divadla v Radošine. Režisérom hry Pán Strom bude Ondrej Spišák, dramaturgičkou je Darina Abrahámová a premiéra je naplánovaná na november 2020.