Hrali sme

ČO SA SNÍVA TRPASLÍKOM

Autor hry a textov piesní: Stanislav Štepka
Réžia: Ondrej Spišák
Hudba: Juraj Haško
Kostýmy: Katarína Hollá
Scéna: František Lipták
Dramaturgička: Darina Abrahámová
Choreografia: Eva Burdová

Producent: Ladislav Hubáček

Správa o výskyte trpaslíkov

Na pozadí búrlivých, nevyjasnených rodinných vzťahov neúspešného operného speváka, jeho bývalej milenky, večne nespokojnej manželky učiteľky a jej novej zanietenej priateľky nám autor trpkej komédie Čo snívajú trpaslíci Stanislav Štepka ponúka zaujímavú a iste aj vtipnú dramatickú konfrontáciu: možnosť nahliadnuť nielen do dusného, utápajúceho sa manželského vzťahu, ale zároveň hlavne nám prostredníctvom snaživého speváka dáva nazrieť do zákulisia kšeftárskej agentúry vyrábajúcej a sprostredkujúcej tzv. ľudové zábavné umenie pre nenáročné vrstvy. Nazrieme spolu do procesu vzniku, fungovania, ale najmä masovej či verejnej televíznej prezentácie nevkusu a gýču, čo sa miestami vydáva za zábavnú tvorbu. Totiž našim podnikateľským umeleckým „trpaslíkom“ sa nesníva o tom, aby umelecky vyrástli, ale ide im o jediné: aby sa všetci naokolo znížili na ich úroveň… Umeleckým protikladom – iste aj ľudsky veľmi vtipným protipólom názorom a tvorbe bývalého operného speváka – je jeho stále aktívny otec, dôchodca, bývalý dramaturg vo verejnoprávnej televízii, ale aj záhadná starenka Danková, ktorá z dávnej minulosti prináša pre nás zaujímavý, poetický odkaz. Trpkú komédiu Stanislava Štepku či „správu o výskyte trpaslíkov“ u nás pod názvom Čo snívajú trpaslíci pripravuje (v dramaturgii Dariny Abrahámovej) režisér Ondrej Spišák, autorom hudby je skladateľ Juraj Haško, výtvarník scény František Lipták, kostýmová výtvarníčka Katarína Hollá, autorka choreografií Eva Burdová a produkčný Ladislav Hubáček. V inscenácii účinkuje skoro celý súčasný súbor RND. Premiéry sa uskutočnili 12. a 13. decembra 2018.

Účinkujú: Stanislav Štepka, Maruška Nedomová, Zuzana Norisová alebo Andrea Martvoňová, Simona Miháliková, Mojmír Caban, Michal Kubovčík alebo René Štúr, Samuel Spišák alebo Ondrej Hraška, Marcela Cmorejová alebo Martin Šenc, Ladislav Hubáček a Vladimír Svítek.

 

Malý veľký muž

Autor hry a textov piesní: Stanislav Štepka
Réžia: Ondrej Spišák
Hudba: Juraj Haško
Hudobná úprava: Stanislav Palúch
Scéna: František Lipták
Kostýmy: Katarína Hollá
Choreografia: Ladislav Cmorej

Muzikálový príbeh
zo života Milana Rastislava Štefánika
Malý veľký muž – spot

Na motívy pôsobivých životných príbehov, ale aj svojej hry Generál (2004) napísal Stanislav Štepka novú verziu javiskovej inscenácie o životnom osude veľkej, ak nie kľúčovej osobnosti novodobej slovenskej histórie Milanovi Rastislavovi Štefánikovi pod názvom Malý veľký muž. Autor v hre sleduje život kľúčovej osobnosti Československa od jeho narodenia v Košariskách koncom 19. storočia až po jeho mýtickú smrť v roku 1919. Predstavíme jeho rodinné a vidiecke prostredie, pobudneme s ním na štúdiách v Prahe, začneme spoznávať jeho vedeckú a hvezdársku prácu v Paríži i na Mont Blancu, jeho dotyky s vedou i so ženami, veľkú Štefánikovu túžbu lietať, objavovať, cestovať, ale hlavne snívať o slobodnej vlasti. Predstavíme jeho vedecké i nevídané vojenské aktivity počas prvej svetovej vojny, ktoré mu nakoniec priniesli mimoriadne významnú hodnosť francúzskeho generála. Aj prostredníctvom kontaktového javiskového rozprávania Štefánikovej životnej lásky GiulianyBenzoniovejukážeme divákom Štefánika ako človeka, ktorému nič ľudské nie je cudzie, ktorého prenasledujú veľké vízie, ale aj choroby a nevídaná túžba po poznaní, spoznáme človeka noblesy a šarmu a večne zaľúbeného rojka. Tento veľký príbeh o hľadaní hviezd a nenaplnenej lásky, plný vizionárskych snov a ľudských dotykov uvádza Radošinské naivné divadlo v tvorivej spolupráci s tanečníkmi a hudobníkmi Slovenského ľudového umeleckého kolektívu v choreografii Ladislava Cmoreja. Radošinské naivné divadlo v tomto projekte zastupujú okrem autora hry a textov piesní Stanislava Štepku, autor hudby Juraj Haško, hudobné aranžmány Stanislav Palúch, scénograf František Lipták, kostýmová výtvarníčka Katarína Hollá, producent Ladislav Hubáček a režisér Ondrej Spišák.

Hrajú: Ondrej Hraška, Stanislav Štepka, Maruška Nedomová, Simona Miháliková, Mária Knoppová, Mojmír Caban, Jozef Adamčík,  Csongor Kassai alebo Samuel Spišák,  Vladimír Svítek a členovia SĽUK-u.

Premiéra: 2. júna 2018 na bratislavskej scéne RND.

Besame mucho

alebo

Čo sa skrýva v kufri (a v nás)


Autor hry a textov piesní: Stanislav Štepka
Réžia: Ondrej Spišák
Hudba: Juraj Haško
Scéna: František Lipták
Kostýmy: Katarína Hollá
Choreografka: Eva Burdová
Producent: Ladislav Hubáček
Dramaturgička Darina Abrahámová

Ulica kdesi pred hlavnou stanicou, pred stanicou zvláštni náhodní chodci súčasníci, zabudnutý drahý kufor na chodníku, vedľa kufra bezdomovec, kedysi populárny hudobník a spevák Koki a legendárna sentimentálna latinskoamerická pieseň Besame mucho v jeho interpretácii sú ústrednými témami  najnovšej trpkej komédie Stanislava Štepku s rovnomenným názvom v Radošinskom naivnom divadle. Dramatik Štepka v novej hre s exotickým názvom Besame mucho pôsobivo a, samozrejme, vtipne rozohráva zaujímavé, pestré osudy a spletité príbehy ľudí z najsúčasnejšej súčasnosti neďaleko anonymnej slovenskej stanice. Chodci, čo náhodne prechádzajú okolo odloženého tajomného kufra, zároveň nepriamo prichádzajú k hudobníkovi a spevákovi bezdomovcovi Kokimu so svojimi trpko-smiešnymi životnými príbehmi. Vedľa bývalého rockera a jeho náhodne pozbieranej pouličnej kapely, čo okrem rockových piesní dokáže zaujať aj známym šlágrom Besame mucho, sa znenazdania ocitne drahý kufor, čo začne veľmi iritovať náhodných chodcov, funkcionárov, ale aj zlodejov, policajtov, takých aj onakých občanov. Všetci sú zvedaví nielen na bezdomovca Kokiho, ale najmä na pôvod a hlavne obsah kufra – a my sa zase cez ich reakcie nepriamo dozvedáme o ich ľudskom pôvode a obsahu. Iste napokon nejde o obsah kufra, ale o ten obsah v nás…Inscenáciu Besame mucho, Štepkovu absurdnú komédiu s piesňami Juraja Haška, pripravuje skúsený realizačný tím, čo jednoznačne sľubuje divákom RND nevšedný divadelný zážitok: režisér Ondrej Spišák, dramaturgička Darina Abrahámová, scénograf František Lipták, kostýmová výtvarníčka Katarína Hollá, choreografka Eva Burdová a producent Ladislav Hubáček. Premiéra sa uskutoční v novembri 2017 v Radošinskom naivnom divadle.

Hrajú: Stanislav Štepka, Maruška Nedomová, Simona Miháliková, Natália Puklušová alebo Marta Maťová, Andrea Martvoňová alebo Michaela Szöcsová, Kamil Mikulčík alebo René Štúr,Jozef Adamčík alebo Samuel Spišák, Ladislav Hubáček a Vladimír Svítek

 

Radošinské naivné divadlo  a  Slovenský ľudový umelecký kolektív
Stanislav Štepka
Jááánošííík po tristo rokoch
alebo
Ako legendu uchopili do svojich rúk
RND a SĽUK

Správa o hrdinovi alebo Hra na hrdinu
v interpretácii Radošinského naivného divadla
a Slovenského ľudového umeleckého kolektívu

Autor hry a textov piesní: Stanislav Štepka
Réžia: Juraj Nvota
Hudba: Ľubica Čekovská, Stanislav Palúch
Scéna a kostýmy: Peter Čanecký
Legendárna hra na slovenskú legendárnu tému Jááánošííík po tristo rokoch Stanislava Štepku a Radošinského naivného divadla, ktorá je v repertoári od premiéry v roku 1970 a onedlho zažije výnimočnú tisícu reprízu, ožije v decembri 2015 na javisku v novej a nevídanej scénickej podobe. Okrem známych a zľudovených literárnych textov, aktuálnych glos a známych interpretov RND najnovšie prichádzajú v ozvláštňujúcej podobe a v novej dramaturgii do kultovej inscenácie, ktorá sa už medzičasom stala maturitnou otázkou, skvelí tanečníci, hudobníci a speváci SĽUK-u, aby spolu s radošincami a režisérom Jurajom Nvotom vytvorili výnimočný humorno-divadelný a aj tanečno-spevácky tvorivý kabaretný a hudobno-tanečný večer na spoločnú a známu jánošíkovskú tému. Poetika RND dostáva od SĽUK-u nový tvorivý impulz a spolu s hercami, spevákmi, hudobníkmi a tanečníkmi obdivoch umeleckých telies chcú prostredníctvom klasického titulu RND ponúknuť divákom nový, pôsobivý a originálny divadelný večer plný humoru, spevu a tanca.

Spoločné predstavenia RND a SĽUK-u sa uskutočnia 8. a 14. decembra 2015 o 19:00 hod. v RND na Záhradníckej 95 v Bratislave.

Plán predstavení———- Fotogaléria———- Video———- Napísali o hre

LÁS-KA-NIE 2


Autor hry a textov piesní: Stanislav Štepka
Réžia: Juraj Nvota
Hudba: Juraj Haško
Scéna: Miriam Struhárová
Kostýmy: Katarína Hollá

Tragifraška Lás-ka-nie z roku 1992 sa zaraďuje medzi najoriginálnejšie, ale zároveň aj najúspešnejšie tituly dramatika Stanislava Štepku a Radošinského naivného divadla (hra dosiahla 222 repríz). Veľkú zásluhu na úspechu inscenácie mala nielen aktuálna téma (pokrivené medziľudské vzťahy v krivom zrkadle tamtoho pokriveného obdobia), absurdný humor, piesne, originálna réžia Juraja Nvotu a pôsobivá hudba Jána Melkoviča, ale aj nezameniteľný herecký výkon Kataríny Kolníkovej v úlohe starej mamy, ktorá sa v hre prišla zo záhrobia pozrieť na svoju rodinu, či sa už konečne po rokoch zmenila aspoň trochu k lepšiemu. Lenže grobianski domáci rokmi nezmúdreli, ale ešte viac zhrubli a stali sa ešte nebezpečnejšími. Porevolučná doba im ponúkla nové nekalé možnosti – a oni sa ich chytili. Živí na scéne sú vlastne mŕtvi, kým babička z iného sveta v úlohe bystrej a vtipnej pozorovateľky a komentátorky je na scéne jediná živá… Téma hry sa nám vidí byť mimoriadne aktuálna a živá, a tak sme sa rozhodli hru po druhý raz inscenovať v inovovanom scénickom pôdoryse a v opäť v hlavnej úlohe s Katarínou Kolníkovou. Totiž zachoval sa videozáznam inscenácie, a tak môžeme na javisku z videa sprítomniť na scéne babičku ako ducha či zádušného komentátora v interpretácii Kataríny Kolníkovej. Okrem toho, hru by sme chceli uviesť v máji 2016 aj k desiatemu výročiu odchodu Kataríny Kolníkovej (a 95. výročiu narodenia). V novej podobe Lás-ka-nia 2 sa objavia aj nové herecké tváre RND, hru bude opäť režírovať Juraj Nvota.

Hrajú : Stanislav Štepka, Maruška Nedomová, Anna Warchalová, Mojmír Caban, Marta Maťová alebo Gabriela Mihalčínová, Simona Miháliková, Katarína Andrejcová, Jozef Adamčík alebo Ondrej Hraška a Vladimír Svítek

Premiéra: 27. a 28. máj 2016 v Radošinskom naivnom divadle

Zmiešaná štvorhra

Autor hry a textov piesní: Stanislav Štepka

Réžia: Juraj Nvota
Hudba: Juraj Haško
Scéna: Ján Pernecký
Kostýmy: Katarína Hollá

Po veľkom javiskovom „historickom dramatickom výlete“ Radošinského naivného divadla a jeho autora Stanislava Štepku (Polooblačno, Sčista-jasna) k päťdesiatemu výročiu RND nasmerovali autor a divadlo svoju pozornosť opäť k najsúčasnejšej súčasnosti. V pripravovanej komediálnej „správe zo zápasu dňa“, ktorú Stanislav Štepka nazval Zmiešaná štvorhra, skúmajú typickými výrazovými prostriedkami Radošinského naivného divadla, teda humorom, satirou a vtipným herecko-režijným stvárnením, momentálny stav či kvalitu súčasného slovenského života, mieru nášho úsilia a najmä hľadania ľudského šťastia. V čom je zmysel ľudského šťastia? V zabezpečenom živote a v pekných veciach? Vo fungujúcich medziľudských vzťahoch? V krásnom snívaní? Autor a divadlo sa podujali na dvadsaťštyrihodinový, možno až indiskrétny výskum a pohľad do života dvoch úplne odlišných slovenských rodín, a takto chcú podať čo najkonkrétnejšiu správu o trpko-smiešnych účastníkoch tejto dedinsko-mestskej ľudskej zápasovej štvorhry či hry, v ktorej sa tak trochu nepriamo zápasí o zmysel ľudského šťastia. Hru Zmiešaná štvorhra v Radošinskom naivnom divadle režíruje režisér Juraj Nvota v dramaturgii Mirky Čibenkovej, bude v nej účinkovať skoro celý súčasný súbor a premiéra je naplánovaná na 20. a 21. novembra 2015.

Hrajú : Stanislav Štepka, Maruška Nedomová, Mojmír Caban, Garbiela Mihalčínová alebo Simona Miháliková, Marta Maťová, Michal Kubovčík alebo Tomáš Pokorný, Jozef Adamčík alebo Ondrej Hraška, Vladimír Svítek a Ladislav Hubáček

Premiéra: 20. a 21. november 2015 v Radošinskom naivnom divadle

Jááánošííík po tristo rokoch

alebo Štedrý jánošíkovský večer

Autor hry a textov piesní: Stanislav Štepka
Réžia: Juraj Nvota
Hudba: Ľubica Čekovská
Scéna a kostýmy: Peter Čanecký

 

Pred tristo rokmi v Liptovskom Mikuláši popravili zbojníka Juraja Jánošíka (1713). Jeho meno vzápätí priam spod šibenice ožilo v ľudových básňach, piesňach, mýtoch, legendách a neskôr v románoch, filmoch či muzikáloch. O dvestopäťdesiat rokov neskôr, teda pred päťdesiatimi rokmi (1963), vzniklo neďaleko Piešťan v obci Radošina Radošinské naivné divadlo. A práve v Radošinskom naivnom divadle bola premiéra najslávnejšieho titulu Stanislava Štepku a RND na spomínanú tému Jááánošííík (1970), čo sa medzičasom, iste aj zásluhou zvukového záznamu inscenácie, stal divadelnou klasikou a maturitnou otázkou, a čo teraz po tristo rokoch doslova ožije na obnovenej premiére priamo v Liptovskom Mikuláši (17. marca 2013) pod názvom Jááánošííík po tristo rokoch alebo Štedrý jánošíkovský večer. Nečudo, že práve pri takých významných a okrúhlych výročiach sa divadlo rozhodlo znovu a po novom, ale zato s pôvodnými textami z roku 1970, no v modernej scénickej podobe, obnoviť svoju najslávnejšiu hru, ktorá dodnes drží na Slovensku nevídaný divadelný rekord: Jááánošííík je najviac reprízovaný pôvodný dramatický titul (doteraz 738 repríz). Jááánošííík po tristo rokoch (Správa o hrdinovi alebo Hra na hrdinu) s pôvodnou hudbou Ľubice Malachovskej-Čekovskej, so živou hudobnou, speváckou a tanečnou skupinou, v novej javiskovej podobe a so súčasným hereckým súborom naštudoval autor, ktorý bol aj pred viac než štyridsiatimi rokmi nielen režisérom prvého Jááánošíííka, ale aj predstaviteľom titulnej postavy (vo vynovenom Jááánošíííkovi sa iste aj preňho nájde primeraná úloha). Opätovné javiskové uvedenie legendárneho titulu Jááánošííík divákom predstavuje nielen vtipné scénky, piesne a glosy o potrebnosti či skôr nepotrebnosti národných a náhodných hrdinov, ale tuším prichádza aj s malým zamyslením o nevyhnutnosti a potrebnosti nadhľadu a humoru v našom živote.

Hrajú: Stanislav Štepka, Mojmír Caban, René Štúr alebo Michal Kubovčík, Maruška Nedomová, Jozef Adamčík, Simona Miháliková, Mária Havranová, Marcela Cmorejová alebo Juraj Haško , Vladimír Svítek, Ladislav Hubáček

Premiéra: 17. marca 2013 v Liptovskom Mikuláši, 22. a 23. marca 2013 v Radošinskom naivnom divadle

Dĺžka predstavenia: 150 minút vrátane 1 prestávky

Plán predstavení———-Fotogaléria———- Video———- Napísali o hre

Na dobrej adrese

Kabaretný program

Autor hry a textov piesní: Stanislav Štepka

Réžia: Juraj Nvota
Hudba: Juraj Haško
Scéna: Peter Čanecký

Radošinské naivné divadlo často účinkovalo počas predchádzajúceho polstoročia na mnohých adresách. Onedlho si v divadle pripomenieme už deväťtisícu reprízu nášho divadla! A tak asi nepreháňame, keď povieme, že tých dobrých adries bolo a aj muselo byť naozaj dosť. Niektoré boli (aj sú) dobré, niektoré aj vynikajúce. Samozrejme, boli aj iné. O všetkých dobrých adresách RND náš autor Stanislav Štepka sa rozhodol podať veľkú javiskovú správu v pôvodnom kabaretnom programe Na dobrej adrese, ktorý chceme po prvý raz predstaviť divákom v septembri 2015 v našom novom divadle na Záhradníckej ulici 95 a vzápätí aj na všetkých dobrých adresách, kde bude o kabaretný večer záujem. Prvou dobrou adresou RND bola Radošina, presnejšie tamojší Klub mladých, kde sa naše divadlo po prvý raz predstavilo verejnosti a s úspechom premiérovo uviedlo napríklad slávne tituly Jááánošííík, Človečina a Alžbeta Hrozná. Po vynútenom odchode z Radošiny muselo divadlo často meniť adresy na bratislavských scénach: A-divadlo, Divadlo u Rolanda, Divadelný klub mládeže na Sibírskej ulici, Klub spojov, potom desať rokov účinkovalo v PKO a dvadsaťšesť rokov v divadle na Škultétyho ulici. No viac ako dobré adresy pre RND boli bratislavské vysokoškolské internáty, kluby mládeže, ale aj vari všetky domy kultúry a divadlá na Slovensku, v Čechách a v zahraničí (Rakúsko, Maďarsko, Srbsko, Nemecko, Taliansko, Rusko, Anglicko, Írsko, Kanada, USA, Austrália). Vo veľkom zábavnom kabaretnom programe RND Na dobrej adrese chceme našim divákom vtipne predstaviť nielen hracie miesta, ale hlavne najatraktívnejšie scénky, monológy a piesne z polstoročného repertoáru RND, doplnené vtipnými citátmi, diváckymi listami a filmovými ukážkami. Radošinské naivné divadlo vzniklo ako zábavné kabaretné divadlo a práve naša veľká slávnostná kabaretná hudobno-slovná koláž Na dobrej adrese chce byť toho asi najvhodnejším dokladom.

Autor scenára Stanislav Štepka * Hudba Ľudovít Machovič, Ján Melkovič, Ľubica Malachovská-Čekovská, Anton Popovič, Juraj Haško * Texty piesní Stanislav Štepka * Dramaturgia Darina Abrahámová * Choreografia Eva Burdová * Hudobné naštudovanie a úpravy Juraj Haško * Asistent réžie Vladimír Svítek * Scéna Peter Čanecký * Zvuková réžia Norbert Mikuš, svetelná réžia Pavel Kottes * Produkcia Ladislav Hubáček * Réžia Juraj Nvota * Premiéra 25. septembra 2015 v divadle RND na Záhradníckej 95 v Bratislave * Účinkujú Kristína Farkašová a Michal Kubovčík (ako moderátori večera), hudobná skupina a skoro celý súbor RND a jeho hostia *

Premiéra: 24. a 25. septembra 2015 v Radošinskom naivnom divadle

Sláva

O svetskej sláve a hre SLÁVA

Autor hry a textov piesní: Stanislav Štepka
Réžia: Ondrej Spišák
Hudba: Juraj Haško
Scéna: Peter Čanecký
Kostýmy: Katarína Hollá

Trpká cesta k svetskej sláve, utajený či skrytý smútok komikov. Ale aj nevšedný životný príbeh geniálneho amerického herca, komika a režiséra Bustera Keatona, u nás známeho aj pod menom Frigo – to všetko veľmi výrazne poslúžilo autorovi Stanislavovi Štepkovi (ktorý takisto z času na čas v Radošinskom naivnom divadle hrá aj úlohy komikov), aby napísal na základe spletitých životných osudov veľkého amerického klauna svoju prvú neradošinskú hru Sláva. Komik Buster Keaton sa narodil priamo na javisku koncom devätnásteho storočia manželskej dvojici populárnych amerických vaudvillových umelcov. Buster Keaton spolu s rodičmi sa svojím mimoriadnym talentom vypracoval na výnimočného herca, klauna a artistu. Jedinečný talent neskôr úspešne uplatnil hlavne vo filme ako herec a režisér, presnejšie vo filmovej groteske, v ktorej sa stal spolu s Charlesom Chaplinom, najväčšou svetovou filmovou hviezdou nemej éry – v dvadsiatych rokoch dvadsiateho storočia. Jeho celovečerný film Generál (u nás sa premietal pod názvom Frigo na mašine) sa dodnes radí medzi najväčšie filmové diela všetkých čias. Samozrejme, Stanislav Štepka vo svojej hre Sláva nechce iba ilustrovať pútavý životný príbeh a cestu za slávou tohto jedinečného filmového tvorcu, ale najmä to iné, neprebádané a vábivé, čo svetská sláva prináša: rozčarovanie, trpkosť, dezilúzie, životné prehry a pády. A keďže dobová hra Sláva podáva javiskovú správu o ceste za slávou svetového komika, všetka tá trpká životná skúsenosť bude v novej inscenácii RND bohato vyvážená humorom, skvelou dobovou hudbou, piesňami, tanečnými a artistickými výstupmi. Radošinské naivné divadlo spolu s tvorcami inscenácie (režisér Ondrej Spišák, dramaturgička Darina Abrahámová, scénograf Peter Čanecký, kostymérka Katarína Hollá, hudobný skladateľ Juraj Haško a producent Ladislav Hubáček) sľubujú v novom titule Sláva naozaj nevšedný umelecký zážitok.

Hrajú: Stanislav Štepka, Ondrej Kovaľ alebo Michal KubovčíK, Richard Felix alebo Jozef Adamčík, Vladimír Svitek, Maruška Nedomová, Mojmír Caban alebo Svätopluk Malachovský, Juraj Haško , Zuzana Norisová alebo Andrea Marek Martvoňová alebo Gabriela Marcinková, Ladislav Hubáček, Marcela Vilhanová

Premiéra: 28. a 29. novembra 2014 v Radošinskom naivnom divadle

Plán predstavení———- Fotogaléria———- Video———- Napísali o hre

Sčista-jasna


Druhá správa o mojom 20. storočí (1950-2000)

Autor hry a textov piesní: Stanislav Štepka
Réžia: Ondrej Spišák
Hudba: Juraj Haško
Scéna: František Lipták
Kostýmy: Katarína Hollá

Po prvej úspešnej javiskovej správe Stanislava Štepku a Radošinského naivného divadla o dvadsiatom storočí z pohľadu Štepkovej rodnej obce Radošina na krajinu a národ (Polooblačno, 1900 – 1950), prichádza divadlo a jeho autor v roku päťdesiateho výročia vzniku RND s druhou, pokračujúcou trpko-smiešnou komédiou o dvadsiatom storočí Sčista-jasna (1950 – 2000). Historické, spoločenské, ale najmä ľudské osudy západoslovenskej obce a jej obyvateľov pokračujú (a miestami sa aj završujú) v tragikomických ľudských príbehoch od počiatkov nástupu socializmu v päťdesiatych rokoch až po rok 2000. No spolu si vypočujeme aj svojrázne, naozaj ľudové rozprávanie o írečitej svadbe a ďalších udalostiach, uvidíme účinkovať živú dedinskú hudobnú skupinu, pripomenieme si tragickú menu peňazí, komické vidiecke cirkusové vystúpenie, mládežnícke zábavné programy, násilné zakladanie roľníckeho družstva, filmovanie slávneho slovenského filmu, obdobie vzniku a prvých úspechov miestneho známeho divadla, tragické desaťročia normalizácie, až po obdobie premeny a rozpačitého konca minulého storočia.

Hrajú: Stanislav Štepka, Richard Felix, Vladimír Svitek, Maruška Nedomová, Mojmír Caban alebo Svätopluk Malachovský, Michal Kubovčík alebo Ondrej Hraška, Michaela Szöcsová alebo Gabriela Marcinková, Daniela Tomešová, Ladislav Hubáček, Marcela Vilhanová

Premiéra: 13. a 14. decembra 2013 v Radošinskom naivnom divadle

Dĺžka predstavenia: 165 minút vrátane 1 prestávky

Šťastné konce

Clivá komédia o čelných miestach v srdci

Autor hry a textov piesní: Stanislav Štepka
Réžia: Juraj Nvota
Hudba: Ľubica Malachovská-Čekovská
Scéna a kostýmy: Peter Čanecký

 

Hrajú: Stanislav Štepka, Martin Škoda, Zuzana Kronerová alebo Anikó Vargová,
Maruška Nedomová, Svätopluk Malachovský alebo Mojmír Caban, Ladislav Hubáček

Premiéra: 25. a 26. mája 2012 v Radošinskom naivnom divadle

Plán predstavení———- Fotogaléria———- Video———- Napísali o hre
—————————————————————————————————

Len tak prišli

V satirickej komédii Len tak prišli, sa autor Stanislav Štepka venuje háklivej téme dedičstva…

Autor hry: Stanislav Štepka
Réžia: Ondrej Spišák
Scéna: František Lipták
Kostýmy: Mona Hafsahl

Hrajú: Stanislav Štepka , Csongor Kassai alebo Svätopluk Malachovský, Darina Abrahámová alebo Lenka Barilíková, Maruška Nedomová , Michal Kubovčík, Martin Škoda, Michaela Szöcsová, Richard Felix alebo René Štúr, Ladislav Hubáček a Milan Šago

Premiéra: 28. a 29. októbra 2011 v Radošinskom naivnom divadle

Čítať viac———- Fotogaléria———- Video———- Napísali o hre

 

Radošinský výber

Netradičný autorský večer splnených snov, priznaní a vyznaní alebo To najlepšie z repertoáru RND…

Literárny scenár, sprievodné slovo a texty piesní: Stanislav Štepka
Réžia: Peter Mankovecký
Hudba: Ľubica Malachovská-Čekovská, Peter Mankovecký, Ján Melkovič

Hrajú: Stanislav Štepka, Maruška Nedomová, Andrea Marek Martvoňová alebo Petra Humeňanská, Marcela Vilhanová, Michaela Szöcsová, Michal Kubovčík, Richard Felix, Mojmír Caban, Juraj Haško, Vladimír Svítek, Ladislav Hubáček

Premiéra: 16. septembra 2010 v Košiciach

Čítať viac———- Fotogaléria———- Napísali o hre

———————————————————————————-

Nesladím

Pomerne trpká, ale aj najsúčasnejšia slovenská komédie, či ako ju autor nazval „balada o šťastí“…

Autor hry a textov piesní: Stanislav Štepka
Réžia: Juraj Nvota
Hudba: Peter Mankovecký
Scéna a kostýmy: Mona Hafsahl

Hrajú: Stanislav Štepka, Lujza Garajová – Schrameková alebo Andrea Marek Martvoňová, Maruška Nedomová, Petra Humeňanská alebo Lucia Bugalová, Marcela Vilhanová, Michal Kubovčík, Richard Felix, Mojmír Caban, Juraj Haško, Vladimír Svítek, Ladislav Hubáček

Premiéra: 28. októbra 2010 v Radošinskom naivnom divadle

Čítať viac———- Napísali o hre

———————————————————————–

Mám okno

Farbistý príbeh o vidieckom starom otcovi, ktorý chce vždy a všade – hoci na prvý pohľad nenáležite a bláznivo – vidieť a vnímať okolitý svet, žiť naplno a so všetkým, čo život prináša, ale aj jeho vtipné a bizarné stretanie s rodinou a okolím, čo sa na jeho originálny spôsob života pozerajú podozrievavo a s nedôverou…

Autor hry a textov piesní: Stanislav Štepka
Réžia: Ondrej Spišák
Hudba: Ľubica Malachovská-Čekovská
Scéna a kostýmy: Peter Čanecký

Hrajú: Stanislav Štepka, Maruška Nedomová, Marcela Vilhanová alebo Lenka Barilíková, Andrea Marek Martvoňová alebo Petra Humeňanská, Martina Michalcová alebo Andrea Sabová, Mojmír Caban, Richard Felix, Michal Kubovčík, Vladimír Svítek, Milan Šago

Premiéra: 6. a 7. novembra 2009 v Radošinskom naivnom divadle

Čítať viac——— Napísali o hre

 

Niekto to rád slovenské

Správa (či takmer muzikál) o Amerike v prvej tretine dvadsiateho storočia, o Slovákoch, Talianoch, farníkoch, mafiánoch, ale najmä o vynálezcovi rádiotelegrafie Slovákovi Jozefovi Murgašovi a jeho vete: Počuje ma nikto…

Autor hry a textov piesní: Stanislav Štepka
Réžia: Juraj Nvota
Hudba: Ľubica Malachovská-Čekovská
Scéna a kostýmy: Mona Hafsahl

Hrajú: Stanislav Štepka, Maruška Nedomová, Nela Pocisková alebo Michaela Szöcsová alebo Andrea Marek Martvoňová, Dominika Kleisová, Marcela Vilhanová, Mojmír Caban, Richard Felix, Michal Kubovčík, Vladimír Svítek, Milan Šago a Ladislav Hubáček

Premiéra: 7. a 8. novembra 2008 v Radošinskom naivnom divadle

Čítať viac———- Napísali o hre

 

Hra o láske

V Štepkovej Hre o láske, ktorá má vari najbližšie k poetickej komédii, hovoríme o jedinej téme – večnej a nekonečnej – o láske v tých najrôznejších podobách…

Autor hry a textov piesní: Stanislav Štepka
Réžia: Ondrej Spišák
Hudba: Peter Mankovecký
Scéna: František Lipták
Kostýmy: Peter Čanecký

Hrajú: Stanislav Štepka, Soňa Norisová, Maruška Nedomová, Mojmír Caban, Lujza Schrameková alebo Lenka Barilíková, Kristína Farkašová alebo Lucia Bugalová, Csongor Kassai alebo Richard Felix, Kamil Mikulčík alebo René Štúr, Milan Šago

Premiéra: 4. a 5. februára 2005 v Radošinskom naivnom divadle

Čítať viac———- Fotogaléria———- Napísali o hre

——–